تبلیغات
وبلاگ بزرگ نوجوان - بارش شهابی در یک نگاه
وبلاگ بزرگ نوجوان
ما زنده از آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
 

اغلب شهابهایی که در آسمان شب مشاهده می شوند، اتفاقی هستند. اینگونه شهاب ها، از نقطه خاصی در فضا نمی آیند و عامل بوجود آورنده آنها نیز ذرات ریز بین سیاره ای است که به طور پراکنده در فضا پخش شده اند. زمان وقوع شهابهای اتفاقی قابل پیش بینی نیست و رصد آنها کاملا اتفاقی است. برخلاف اینگونه شهابها، گروه دیگری هستند که به صورت بارش شهابی (یا شهاب باران یا رگبار شهابی)دیده می شوند.


به صورت کلی بارش های شهابی هنگامی رخ می دهد که زمین در حین حرکت خود به دور خورشید؛ از میان توده ای از ذرات فضایی عبور کند. در این هنگام، چون ذرات زیادی با جو زمین برخورد می کنند، در مدت کوتاهی تعداد زیادی شهاب می توان مشاهده کرد.
بارشهای شهابی در مناطق مشخصی از آسمان مشاهده می شوند و در هر بارش شهابی، به نظر می رسد که تمام شهابها از یک نقطه می آیند. به عبارتی اگر از صحنه بارش شهابی فیلمی تهیه شود و سپس آن را به صورت معکوس نمایش دهیم این طور به نظر می رسد که تمام شهابها به سوی یک نقطه حرکت می کنند که رصدگران به این نقطه را کانون بارش یا نقطه نور باران می گویند.
هر ساله چندین بارش شهابی رخ می دهد و هر کدام از این بارش ها در قسمت خاصی از آسمان رخ می دهد. بارشهای شهابی را از روی مکان کانون بارش نامگذاری می کنند و این روش نام گذاری به این ترتیب است که یک حرف "ی" را به آخر نام صورت فلکی ای که کانون بارش در آن قرار دارد، اضافه می کنند. مانند: بارش شهابی اسدی، در صورت فلکی اسد و بارش شهابی برساوشی، در صورت فلکی برساوش و بارش شهابی شلیاقی در صورت فلکی شلیاق و ...
همچنین اگر در صورت فلکی خاصی بیش از یک بارش اتفاق افتد، از نزدیکترین ستاره درخشان به کانون بارش برای نامگذاری  استفاده می کنیم. مانند بارش شهابی اتا-دلوی و دلتا-دلوی در صورت فلکی دلو .
بارشهای شهابی هر سال تکرار می شوند. برای مثال، هر سال در بیستم مرداد، زمین از میان توده ای از ذرات، که از دنباله دار سویفت-تاتل به جای مانده اند عبور می کند و بارش شهابی بر ساوشی رخ می دهد. در واقع بارش برساوشی زیباترین و غنی ترین بارش شهابی است. همانطور که دریافتیم چون شهاب ها مکان کاملا دقیقی در آسمان ندارند پس برای رصد کردن آن ها تنها به چشمان تیزبینی نیاز داریم که آسمان دوخته شده است.
ارسال شده در تاریخ : 1389/04/23 :: توسط : رضا رزاقیبه نام ایزد دانا
من رضا رزاقی 14 سالمه و تقریبا دو ساله که مدیر این وبلاگم.
اسم وبلاگم "وبنو" مخفف وبلاگ بزرگ نوجوانه. خوشحال می شم تا با نظرات و پیشنهاداتتون منو در این گرداب گسترده گیتی یاری کنین.
آدرس پست الکترونیکی من razzaghi777@gmail.com هستش که می تونین مطالب جالبتون رو برام ارسال کنین تا با اسم خودتون توی وبنو ببینین.


نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو