تبلیغات
وبلاگ بزرگ نوجوان - نظریه تشکیل و تحول ستاره!؟
وبلاگ بزرگ نوجوان
ما زنده از آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
 
حتما این مطلب جالب رو بخونید!!!
مرحله تولد : ستاره در اثر چگالش مواد بین ستاره‌ای تشكیل می‌شود. مواد بین ستاره‌ای مخلوطی است از گاز و غبار می‌باشد. حدود 96 تا 99 درصد جرم گاز بین ستاره‌ایی را هیدروژن و هلیوم تشكیل می‌دهند و بقیه از جنس کربن واکسیژن و ازت است ذرات غبار با قطر متوسط 3- 10سانتی‌متر از جنس یخ‌ـ آمونیاك‌منجمد‌ـ گرافیت و سیلیكات هستند. مواد بین ستاره‌ایی پس از مدتی منقبض می‌گردند. مواد بین ستاره‌ایی در حال انقباض «پیش‌ستاره» نامیده می‌شوند. با ادامه انقباض دمای منطقه مركزی پیش ستاره مرتباً افزایش می‌یابد تا به دمایی برسد كه برای شروع واكنشهای هسته‌ای كافی است، در این شرایط پیش‌ستاره به صورت یك ستاره واقعی در می‌آید و آن را ستاره رشته اصلی می‌نامند.
مرحله غول : وقتی هیدروژن منطقه مركزی ستاره به هلیوم تبدیل شد واكنش هسته‌ای هیدروژن در مناطق خارجی‌تر ستاره شروع می‌شود. در منطقه مركزی ستاره به علت پایین بودن دما، واكنش‌ هسته‌ایی سوختن هلیوم شروع نمی‌شود. لذا منطقه مركزی شروع به انقباض می‌كند. بخشی از انرژی آزاد شده در اثر انقباض صرف گرم كردن هسته و بخش دیگر از سطح ستاره به خارج تابش می‌شود. در نتیجه ستاره شروع به انبساط می‌كند از طرف دیگر، وقتی دمای منطقه مركزی به حدودصدمیلیون درجه رسید واكنش هسته‌ایی تبدیل هلیوم به كربن در منطقه مركزی ستاره آغاز می‌شود. در این لحظه است كه ستاره به صورت «غول قرمز» در می‌آید. خورشید در مرحله غول، شعاع حدود 70 میلیون كیلومتر، و درخشندگی حدود 1000 برابر درخشندگی امروز خواهد داشت.
مرحله ابرغول : هلیوم هم به نوبه خود در منطقه مركزی ستاره تمام می‌شود آنگاه هسته كربن شروع به انقباض می‌كند. در اثر انقباض هسته كربن، مناطق خارجی ستاره شروع به انبساط می كند و ستاره به صورت «ابرغول» در می‌آیدمرحله كوتوله سفید : آخرین مرحله حیات ستاره‌های كم جرم، مرحله كوتوله سفید است كه ستاره‌های مذكور پس از اتمام منابع انرژی هسته‌ایی، وارد آن می‌‌شوندكوتوله‌های سفید، ستاره‌های كوچك و كم‌جرمند شعاع آنها حدود دو درصدشعاع خورشید و جرمشان حدود جرم خورشید است با توجه به اندازه و جرم این ستاره ها متوجه می‌شویم كه چگالی متوسط آنها خیلی زیاد و حدود ده به توان شش گرم بر سانتی‌‌متر مكعب است علت چگالی بزرگ كوتوله سفید آن است كه كوتوله سفید، پس از اتمام منابع انرژی هسته‌ایی، آنقدر به انقباض خود ادامه می‌دهد تا اینكه نیروی فشار و گاز با نیروی گرانش برابر شود.
كوتوله سیاه : ستاره پس از توقف انقباض، بتدریج سرد می‌شود و سرانجام به صورت كوتوله سیاه در می‌آید و از آن پس‌، بدون اینكه دیده شود در داخل كهكشان به حركت خود ادامه می‌دهد.
 
  ارسال شده در تاریخ : 1389/01/28 :: توسط : رضا رزاقیبه نام ایزد دانا
من رضا رزاقی 14 سالمه و تقریبا دو ساله که مدیر این وبلاگم.
اسم وبلاگم "وبنو" مخفف وبلاگ بزرگ نوجوانه. خوشحال می شم تا با نظرات و پیشنهاداتتون منو در این گرداب گسترده گیتی یاری کنین.
آدرس پست الکترونیکی من razzaghi777@gmail.com هستش که می تونین مطالب جالبتون رو برام ارسال کنین تا با اسم خودتون توی وبنو ببینین.


نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو